יום רביעי, 14 בספטמבר 2016

שימושם של השסתומים בצנרת

מה זה שסתום?

לפני שנבין מהו תפקידם של השסתומים בצנרת, כדאי שנבין קודם כל מהו שסתום. שסתום הוא התקן (לרוב מכני) המשמש לוויסות הזרימה של נוזל או גז, על ידי פתיחת או סגירת המעבר. עבודת השסתומים מושפעת לרוב מהפרשי לחצים וכיוון התנועה של הנוזל או הגז העוברים דרכו. שסתום היא מילה עברית מודרנית המורכבת משילוב של שתי מילים: "שתום" – פתוח, ו-"סתום" – סגור. כך שלמעשה השם שניתן לשסתום מתאר את שתי פעולותיו העיקריות. לשסתומים יש תפקידים רבים במערכות צנרת המשתנים לפי סוג השסתום.

סוגי שסתומים במערכות צנרת:


·         שסתומי סגירה – שסתומים אלו שסתומים בסיסיים יחסית המשמשים לפתיחה, סגירה, או וויסות של זרימת נוזל במערכת. שסתום הסגירה הבסיסי ביותר הוא שסתום דיסקה. שסתומי סגירה נוספים הם: שסתומי שער, דיאפרגמה, פרפר, ושסתום סגירה מהירה.
·         שסתומים אל-חוזרים – שסתומים המונעים את זרימת הנוזל בכיוון ההפוך, כלומר, מונעים חזרה של הנוזל בניגוד לכיוון הזרימה. לשסתומים מסוג זה ישנו תפקיד חשוב מאוד בצנרת המים והביוב הביתית והם עוזרים למנוע זיהום של מי השתייה הביתיים.
·         שסתומי סגירה אל-חוזרים – שילוב של שסתומי סגירה ושל שסתומים אל-חוזרים. למעשה, שסתומים אלו גם מונעים זרימה הפוכה של הנוזל המובל בצינור וגם מווסתים את זרימת הנוזל על ידי פתיחה וסגירה של השסתום.
·         ברזים – סוג נוסף של שסתומים, לרוב קטני ממדים. ברזים יכולים להיות במצב פתוח או סגור, או לשמש כברזי מעבר רב כיווניים, ואינם מווסתים את הזרימה.
·         שסתומי ביטחון והקלת לחץ – זרימת הנוזל בצנרת יוצרת לחץ רב. בכדי שהצנרת לא תתפוצץ יש לווסת את הלחץ בצנרת ולשמור על לחץ קבוע בגודל מוגדר מראש. שסתומים אלו שומרים על לחץ תקין בצנרת ובכך מגנים עליה.

ללא שסתומים מערכת הצנרת לא תפעל כראוי


שסתומים הם חלק קריטי בכל מערכת צנרת שהיא. השסתומים אחראיים לוויסות הזרימה בצנרת, מניעת חזרה לאחור של נוזלים, שמירה על לחץ תקין ועוד. ללא כל הפונקציות הללו, נוזלים היו מתקשים לזרום כראוי בצינורות, ולא היה ניתן לתכנן מערכות צנרת הפועלות נגד כוח המשיכה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה