יום רביעי, 7 באוקטובר 2015

רובוטיקה – אז והיום

מהי רובוטיקה והיכן אנחנו פוגשים בה בחיי היום יום שלנו?

בשביל להבין את השפעתה של הרובוטיקה על חיי היום יום שלנו בצורה הטובה ביותר, צריך קודם כל להבין את המונח ומה הוא מתאר. ובכן, רובוטיקה היא למעשה תחום בהנדסה המתייחס לבניית רובוטים. הכוונה היא כמובן לא לרובוטים אנושיים שמתפקדים כעבדים (או כאדונים) של האנושות בסרטי מדע בדיוני – או לפחות הכוונה היא עדיין לא לכך. רובוט הוא למעשה כל מכשיר המסוגל לנוע ולהגיב בצורה אוטומטית לפי מידע מחיישנים. הרובוטיקה היא תחום בעל משמעויות רבות מספור כבר בימינו אנו, בתחומים כמו הנדסת אלקטרוניקה, הנדסת מכונות, הנדסת תוכנה והנדסת ייצור. כבר כיום רובוטים מבצעים חלק משמעותי מתהליכי הייצור והניהול התעשייתי בקנה מידה גדול מאוד, ומדובר בתהליך שצפוי לגדול עוד ועוד. אבל קודם כל, אנחנו צריכים להבין כיצד הכל התחיל.

קצת על התפתחות הרובוטיקה מתחילת המאה העשרים, ועל ההתפתחויות והפיתוחים בתחום זה כיום

  • ·         המונח רובוטיקה, ובכלל רובוטים במובן המודרני שלהם, הוא מונח שנטבע על ידי מחזאי צ'כי בשם צ'אפק בתחילת המאה ה-20. כבר בתקופה זו, שבה לא היו רובוטים של ממש שהשפיעו על החברה האנושית, נקבעו מספר חוקים (חוקי הרובוטיקה) שעליהם מבוססת כל תורת הרובוטיקה והמגבלות החלות עליה.
  • ·         כיום המונח רובוטיקה הוא רחב בהרבה. מומחים רבים בתחום מחשיבים כרובוטים לא רק מכונות פיזיות של ממש המגיבות על פי עבודת חיישנים, אלא גם תוכנות ממוחשבות המגיבות בצורה אוטומטית לנתונים שהן מקבלות מהסביבה. בשורה התחתונה, בשביל שתוכנה או מכונה יהיו מוגדרים כרובוטים הם צריכים להפגין סוג של תבונה – תגובה עצמאית ובלתי תלויה לנתונים משתנים בהתאם לתכנותם.


להגיד שהשמיים הם הגבול יהיה להמעיט בערכה של הרובוטיקה בעולם שלנו בעתיד


היישומים של הרובוטיקה בחיים שלנו כיום ובעתיד לא מסתכמים אך ורק במכשירים שקשורים בעולם התעשייה, וודאי שלא בגימיקים שאותם אנחנו רואים בירידי מדע. אחד היישומים המעניינים ובעלי הפוטנציאל הרחב ביותר הוא השימוש ברובוטיקה רפואית לביצוע פעולות מדויקות ופרוצדורות רפואיות מגוונות, תוך שימוש בדיוק המכאני שאותו אנחנו יכולים לתכנת עם רובוטים המיועדים לכך.
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה